sk

VÝSTAVY

Lena JAKUBČÁKOVÁ / SK
Jérémy ANDRIEUX / FR

BYŤ SVEDKOM TOHO, ČO KVITNE

Pustovňa pre umenie, Hontianske Trsťany

Výstava "Byť svedkom toho, čo kvitne" je prvou ukážkou projektu slovenskej fotografky Leny Jakubčákovej a francúzskeho cestovateľa Jérémyho Andrieuxa, ktorý je od začiatku zameraný na tvorbu autorskej, tematicky rôznorodej knihy, no asi najviac o nomádskej duši, tanci, úprimnosti, prítomnosti, zákonitostiach lásky a krásy, radosti, oslobodení a službe druhým... Výstava sa pripravuje pre špecifický vidiecky priestor Pustovňa pre umenie nielen v rámci festivalu Dni fotografie v Leviciach, ale aj v rámci umeleckého rezidenčného pobytu tejto dvojice autorov, vďaka ktorému vznikne aj prvá podoba knihy. V neposlednom rade je dotyk autorov s Pustovňou prepojený aj s manželmi Máriou a Stanom Piatrikovcami, ktorí, okrem toho, že Pustovňu vytvorili, sú pre výstavu svetluškami v podobe spriaznenej kurátorskej dvojice. Výstava prehovára skrze fragmenty poetických a filozofických textov, fotografie z Jérémyho dlhoročného nomádskeho putovania a z Leniných legendárnych vandrov, cez kresby z dlhších pobytov na jednom mieste, audionahrávky z meditácií pri hraní na originálny bicí nástroj, objekty/inštalácie prepájajúce idey autorov s Pustovňou a jej okolitou záhradou či skrze facebookové videá s pozoruhodnými komentármi k Jérémyho špecifickým tanečným vystúpeniam vo verejnom priestore. Priestor pre performance, intervenciu alebo inú kreativitu dostanú aj samotní diváci.



Bánhida fotoklub (Tatabánya)

15-20 priateľov a "milovníkov" Fotoobchodu Erdős v meste Tatabánya, v roku 1997, pod vedením Zsolta Olafa Szamódyho, vtedajšieho predsedu MFSZ a lesného inžiniera-fotografa Antala Tarjániho založili fotoklub. V prvých rokoch zorganizovali niekoľko skupinových a individuálnych výstav v Komárom-Esztergomskej župe. Členovia sa pravidelne zúčastňovali domácich a medzinárodných výstav, v roku 1998 vyhrali XV. Veľkú cenu salónu MAFOSZ v Kaposvári. V roku 1998 bol Antal Tarjáni prijatý aj do Zväzu maďarských fotografov a v rokoch 2002 až 2015 Zsolt Olaf Szamódy pôsobil ako predseda celoštátnej organizácie maďarských umeleckých fotografov MFSZ.

Okolo roku 2006 zanikla spoločná práca a organizovaný klubový život, vzťah medzi členmi však pretrvával. Od roku 2016 klub zreorganizovali v mestskej časti Bánhida pod záštitou Puskinovho kultúrneho strediska.

Členovia fotoklubu sú kvalifikovaní robotníci, inžinieri, lekári, dôchodcovia. Žijú v meste Tatabánya alebo v jeho okolí. Z nich sa už 13 členov zúčastnilo výstav a domácich tendrov. Jeden z členov medzitým ukončil BSC a MSC magisterské štúdium fotografie na Filozofickej fakulte Univerzity v Kaposvári.

V roku 2017 sme vystavovali v Chodbovej galérii Vértes Agora pod názvom Naše dedičstvo pri príležitosti 70. výročia mesta Tatabánya v rámci Roku šťastia. Odvtedy pravidelne organizujeme skupinové a individuálne výstavy.

Umelecký riaditeľ: Zsolt Szamódy Olaf, držiteľ prestížnej ceny Balogha Rudolfa. Vedúci klubu: Antal Tarjáni, lesný inžinier, fotograf, držiteľ Ceny kultúry mesta Tatabánya.



O.Z. Fotogravity

Už sa stáva tradíciou, že O.Z. Fotogravity každoročne dopĺňa zoznam vystavovateľov Dní fotografie v Leviciach. Možno je to tým, že je od počiatku spoluorganizátorom festivalu Dni fotografie v Leviciach a tak dostáva prirodzený priestor pre prezentáciu tvorby. Súčasná výstava je akýmsi retro-činom, keďže tematika, ktorú prezentujeme, už v minulých ročníkoch bola úspešne vystavovaná. Tou je, keďže sme lokálpatrioti a žijeme vo vinárskej oblasti, vinárstvo. Prvý projekt, ktorý sme z tejto témy vystavili v roku 2018, sme sa rozhodli prepracovať, možno zdokonaliť, alebo minimálne rozšíriť. Každý z nás vníma obsah tejto témy z iného uhla pohľadu: niekto si všíma atmosféru krajiny, iný zas často smiešne viničné domčeky, ktoré neplánoval architekt, ale vznikali podľa "možností" vlastníkov, iného zaujali motívy tvorby ľudských rúk. Táto rôznorodosť je podstatou našej vizualizácie danej témy. Unikátnym spojivom zostáva hlavne nespútané stretnutie pri pohári vína s možnosťou vnímať umenie pri príjemných chvíľach so spriaznenými ľuďmi z rôznych kútov Slovenska a Európy. Prijmite túto výstavu s láskou, s takou, akou sme ju pre vás pripravili.


Klub fotografov Terra Wag

Náš klub, ktorý vznikol v roku 2011 pri Mestskom kultúrnom stredisku Večierka Šaľa za podpory mesta, nadväzuje na bohatú históriu fotografie v našom regióne. Naším cieľom je spoločnými aktivitami vrátiť do povedomia umelecké hodnoty tejto formy umenia. Pre každého fotografa je vzrušujúce sledovať svet cez objektív. Dobrá snímka v sebe nesie kúsok duše autora, jeho vnímania sveta a daného okamihu. Práve v prežití týchto okamihov sa skrýva tajomný svet, ktorý sa fotografi pokúšajú zachytiť a predstaviť.

Rovnako to vnímame aj my, členovia klubu Terra Wag. Zdieľame spoločný životný priestor, no vnímame ho odlišne. Každý z nás sa pozerá na svet cez prizmu vlastných skúseností, radostí, ale aj smútku a sklamaní. Poskladali sme mozaiku ľudských príbehov, scenérií a momentov, ktoré nás inšpirovali. Veríme, že naša kolekcia fotografií vám prinesie príjemný zážitok a nový pohľad na svet okolo nás.

Autori fotografií: Ervin Barczi, Attila Mészáros, Robert Pákozdy, Monika Sýkorová, Martina Vargová


Witold KRASSOWSKI / PL

študoval lingvistiku na Varšavskej univerzite a na Université de Paris III, Sorbonne Nouvelle. Doktorát z fotografie získal na Fakulte rozhlasu a televízie Sliezskej univerzity v Katoviciach a neskôr sa habilitoval na Akadémii výtvarných umení vo Varšave na katedre mediálnych umení.

Veľmi skoro sa jeho fotografická záľuba stala jeho kariérou. Jeho fotografické práce boli hojne publikované v rôznych médiách po celej Európe. Získal cenu World Press Photo (dvakrát) a bol členom poroty tejto súťaže. V roku 2007 získal cenu Medzinárodnej konfederácie Červeného kríža. Ocenenia získal aj v ďalších fotografických súťažiach v Poľsku, Veľkej Británii a Iráne. Svoje práce prezentoval v Londýne (Photographers' Gallery), Kyjeve, Chicagu a Moskve (MAMM, 2019). Zúčastnil sa medzinárodných projektov a festivalov: Hope Project, Inferno-Paradiso Project, Behind Walls Noorderlicht Photofestival, London Street Photography Festival. Doteraz vydal päť kníh: Visages de l'Est, 1991, After-Images of Poland, 2009, Grand Finale, 2011, I Am Still Afraid of Screams, 2017 a Sackcloth and Ashes, 2020.

V súčasnosti vedie kurz spoločenskej fotografie na Akadémii výtvarných umení vo Varšave.



Naše poklady DFLV

Dar umelcov, ktorý obohatí festival

Festival Dni fotografie oslavuje svoju 18. sezónu, a pri tejto príležitosti sa môžeme tešiť na výnimočnú výstavu, ktorá nás prenesie do sveta jedinečných fotografií. Za tento čas, ako súčasť oslavy dlhoročnej tradície, sme získali neoceniteľné poklady – dary umelcov, ktorí sa rozhodli venovať svoje najcennejšie fotografické diela.

Pod názvom Naše poklady DFLV sa predstavia diela, ktoré vznikali počas uplynulých rokov a ktoré dnes tvoria kľúčovú časť histórie festivalu. Tieto fotografie nie sú len vizuálnym záznamom okamihov, sú to príbehy zachytené v jedinečných kompozíciách, ktoré odrážajú rôzne pohľady na svet a našu spoločnosť. Každý záber je výsledkom talentu, vášne a neustáleho hľadania krásy v detailoch, ktoré nás obklopujú.

Darovaním svojich fotografií umelci prispeli nielen k rozvoju festivalu, ale aj k jeho neoceniteľnej hodnote pre všetkých milovníkov fotografie a kultúry. Je to gesto, ktoré nás spája, obohacuje a vyzýva k zamysleniu sa nad tým, čo všetko dokáže fotografia zachytiť a uchovať pre budúce generácie.

Môžeme tak obdivovať diela, ktoré sú nielen svedectvom individuálnych talentov, ale aj spoločným príspevkom k vytváraniu kultúrneho dedičstva, ktoré bude pokračovať ešte mnoho rokov.

Sme nesmierne vďační všetkým umelcom za ich podporu a veríme, že výstava Naše poklady DFLV sa stane nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých návštevníkov festivalu.

Príďte si užiť jedinečnú atmosféru, v ktorej sa stretáva minulosť, prítomnosť a budúcnosť fotografie. Dni fotografie sú tu, aby vás inšpirovali, prekvapili a očarili!

Súčasťou výstavy sú diela autorov: Jan Pohribný /CZ, Pavel Mára /CZ, Jozef Sedlák /Sk, Judita Csáderová /SK, Milota Havránková /SK, Boris Németh a Ján Viazanička /SK, Petra Cepková /SK, Jana Hojstričová /SK, Monika Stacho /SK, Peter Župník /SK, Anne Lefebvre /FR, Sophie Carlier /FR, Sannah Kwist /SWE, Haris László /HU, Balla Gergo /HU